Pastaruoju metu stebima parduodamų ir nuomojamų butų rinka Utenoje. Lietuvos statistikos departamentas pateikia skaičius, iš kurių matyti, kad Utenoje gyventojų skaičius mažėja, tačiau uteniškiai statosi namus aplink miestą ir iš gyvenamųjų kvartalų persikrausto į priemiesčius. O butų Utenoje nėra nei nusipirkti, nei išsinuomoti… Kodėl taip yra? Laikraščio „Utenos diena” puslapiuose jau išdėstėme šios srities profesionalo Alvydo Boguševičiaus mintis apie namus ir jų rinką Utenoje, o šiame straipsnyje apžvelgsime butų pasiūlą, paklausą ir tendencijas.
Apie vertę
„Kalbant apie vertę, visuomet reikia turėti atskaitos tašką, – sakė A. Boguševičius. – Butai Utenoje yra pervertinti ir tiek kainuoti neturėtų, jei lyginsime su minimalia alga arba pensijomis. Jei palyginsime su emigrantų uždirbamais pinigais Skandinavijoje ir kitose šalyse, tuomet butas gal ir pigus, nes už ten uždirbtą pusės metų atlyginimą galima jį įsigyti.” Geriausiai kainą sureguliuoja pasiūlos ir paklausos santykis. Taigi, butai Utenoje kainuoja tiek, kiek ir turi kainuoti.
Buto kainai įtakos turi įgyjamo turto kaina, jei ji buvo artima nuliui, kaip antai: galėjo būti dovana, palikimas, po skyrybų sutuoktinio sukauptas ir atitekęs turtas ar anksčiau gautas iš valstybės, privatizuotas už čekius. Tuomet tokį turtą pardavėjas vertina silpniau, nors būna ir atvirkščiai. Suveikia sentimentai ir įvyksta pervertinimas. Panašiai yra ir nusipirkus su banko paskola. Juk buto savininkas visos sumos niekada neturėjo ir nesuvokė, kiek tai pinigų. Aiškiau tik dėl mėnesinės įmokos. Galvojama: „Patempsiu ar ne?“ Tada paprastai skolinamasi 20 000 ar 30 000 tūkst. eurų 20 ar 30 metų. „Koks esminis skirtumas?“ – klausė A. Boguševičius. Pasak jo, jei viską skaičiuotume mėnesio kaštais, lyg ir niekas nesikeičia, tačiau bendroji suma keičiasi.
„Dažniausiai butus perka 25–45 metų žmonės, jau kelerius metus nuomojęsi atėjūnai arba naujieji uteniškiai. Jie pasiskaičiuoja, kad nuompinigiai yra lygūs paskolos kreditui. Tai – tikra tiesa, nes bankai dabar noriai skolina pinigus, atlyginimai didėja ir žmonės perka butus. Vos tik atsiranda butas, galiu garantuoti, kad jis bus greitai parduotas. Žinoma, su sąlyga, kad pardavėjas nori protingos kainos. Kainos nuo 2008 m. šešerius metus nesikeitė. Ir tik nuo 2014 metų pradėjo atsistatyti, bet dar nepasiekė buvusio lygio“, – sakė A. Boguševičius ir pridūrė, jog niekas nekaltas dėl kainų augimo. „Nei tarpininkai, nei brokeriai, ar perpardavinėtojai, nei spekuliantai. Jei kainos didėja, vadinasi, gyvenimas gerėja, turtas darosi likvidesnis, miestas klesti. Turint brangesnį turtą ir žmogaus savivertė aukštesnė, daugiau garantijų. Ar norime daugiau Didžiasalių, Juodupių, Ruklų?“ – retoriškai klausė IĮ „Namudė“ vadovas. Jo atsakymas visiems, kurie sako, kad kainos Utenoje per didelės: „Galite butus pirkti ten, juk pigiau, tačiau ar geriau?..“
Pigus šildymas Utenoje turi ir minusų. Anot A. Boguševičiaus, miestas žilagalvėja. Pirmame aukšte esantys butai tampa itin vertingi. Deficiniu butu jis tampa dėl atvykėlių iš gretimų rajonų, kaip antai: Zarasų, Anykščių ar Ignalinos. Didmiesčių valymas neaplenkia ir Utenos. „Klientai prašo tvarkingo, suremontuoto vieno kambario buto pirmame aukšte už 26–28 tūkst. eurų mamai ar uošvei įkurdinti“, – sakė A. Boguševičius. Pasak jo, vieno kambario buto kainos Utenoje prasideda nuo 16 tūkstančių eurų, tačiau šiam butui dar bus reikalingas remontas. Vieno kambario suremontuotas butas gali kainuoti tiek, kiek dviejų neremontuotas, t. y. apie 25 000 eurų. Suremontuotas dviejų kambarių butas kainuoja nuo 35 000 eurų, o geras, geroje vietoje ir gerai įrengtas gali kainuoti ir iki 45 000 eurų. Trijų kambarių gerai įrengtas butas gali kainuoti ir iki 65 000 eurų.
Kol Utenoje mažai renovuotų daugiabučių, tai atnaujintame name butų paklausa didesnė, žinoma, jų kaina didesnė. Pavyzdžiui, Ignalinoje jau beveik visi namai renovuoti, todėl kainos tapo maždaug vienodos, net smuktelėjo. „Utenoje trūksta tvarkingų, suremontuotų butų. Pirk ir gyvenk varianto…“ – sakė A. Boguševičius.
Butų nuoma
Anot A. Boguševičiaus, buto nuoma Utenoje yra daug pelningesnė nei buto nuoma Vilniuje. Priežastis – per maža pasiūla ir didelė paklausa. Vieno kambario butai išnuomojami iškart. Nuomos kaina už neįrengtą butą prasčiausiame mikrorajone prasideda nuo 100 eurų per mėnesį. Sutvarkytą ir geroje vietoje galima išnuomoti už 150 eurų. Dviejų kambarių buto nuoma siekia nuo 120 eurų iki 200 eurų ar net daugiau naujos statybos name. Trijų ar keturių kambarių butų nuomos kaina gali būti panaši kaip dviejų kambarių. Tai priklauso nuo buto būklės, baldų ir buitinės technikos bei vietos. Nuomos kainai įtakos turi ir pigus šildymas.
Butų kainą pakelė ir mažos palūkanos už indėlius. Juk kam laikyti pinigus banke ir negauti palūkanų, kai vieno kambario butas kainuoja 16 000 eurų ir gali duoti 100–150 mėnesinę grąžą? „Pirk ir nuomok dėsnis tikrai veikia“, – sakė A. Boguševičius. Juk kas atsisakytų 200–250 eurų mėnesinių pajamų už tvarkingą dviejų kambarių butą. Tai papildoma pensija ar kelionė į šiltus kraštus kas metus.
Vietoje moralo…
„Mes dar nemokame gyventi ir pinigus švaistome vėjais, – įsitikinęs IĮ „Namudė“ vadovas. – Priminsiu, kad kiekvienas iš mūsų „teisingas“ vyras ar moteris per savo gyvenimą prarūko vieną ir prageria du namus Utenos rinkos kainomis. Vadinasi, iš šeimos atima tris namus. Ir kas dėlto kaltas? Valdžia? Politikai? Sutuoktiniai? Darbdaviai? Gal patys, kad taip išlaidaujame.“