Dažnas žmogus galvoja, kad savo nuosavybėje, jei ji nėra daugiabučio butas, galima elgtis kaip nori. Deja, realybė kiek kitokia. Žinot, jei nusiperkam mišką, jis yra mūsų, bet pjauti medžių negalima tol, kol jie nepasiekia brandos. Rašytos ir nerašytos taisyklės reglamentuoja netgi tokio galingo žmogaus kaip savininkas elgesį.
Ką turėtume žinoti, jei įsigyjame sodybą, kad mūsų elgesys nekeltų susierzinimo kaimynams, tuo pačiu, kad patys nesierzintume.
1. Ribos. Niekas taip neerzina lietuvių, kaip tas žmogus, kuris kėsinasi į šventą jų žemę. Jeigu yra riboženkliai, jų paisykite. Jeigu dėl laiko jie sudilę ir neaiškūs, geriau su kaimynais išsiaiškinkite tikslias savo sklypo ribas.
2. Medžiai. Žinoma, kaimyno medžiai mums trukdo, bet jokiu būdu nesiveržkite į jo nuosavybę, siekdami patobulinti landšaftą.
3. Garsas. Muzika skirta tam, kad žmonės patirtų malonumą. Ji tikrai nekuriama žvirbliams baidyti, todėl stenkitės, kad jūsų mėgstama muzika neskambėtų pernelyg garsiai. Be to, geresnės muzikos už gamtos garsus nesukurta, todėl savo (tuo pačiu ir kaimynų) muzikinio skonio lavinimą patikėkite gamtai. Jokių problemų nekils.
4. Žolės pjovimas. Be abejo, sodybose žolė – blogis, su kuriuo siekiama susidoroti. Šios pastangos ne visada sulaukia kaimynų įvertinimo(natūralu – pjaunate ne jų kieme). Dalis žmonių linkę imtis žoliapjovės arba labai anksti, arba jau besileidžiant saulei. Nepamirškite, kad kaime ir gi nuo maždaug 10 valandos vakaro kelti triukšmą nerekomenduojama, kaip ir birbinti žoliapjovę 6 valandą ryto.
5. Bendruomeniškumas. Net jei sodyba vienkiemyje, kuriame neprivalote palaikyti jokių socialinių kontaktų, nepamirškite, kad iš žmonių bendruomenės jūs neišmetamas. Palaikykite kontaktus su artimiausias kaimynais (žinoma, tai gali būti neįmanoma, nes jie gali būti dar neperskaitę šio straipsnio), bent jau sveikinkitės su jais.
6. Šiukšlės. Žinote, nepamirškite, kad jūsų žemė nesibaigia už jūsų ribų – jei sieksite prišiukšlinti kažkur šalia savo sklypo, vis tiek šiukšlinsite bendrą žemę. Geriau atsikratykite šiukšlių nustatytose vietose. Ir gamtai bus geriau, ir sąžinė jūsų nekamuos.
7. Veikla. Sakoma, kad geras kaimynas svarbiau už giminę. Tiesos tame nemaža. Todėl turint sodybą nusiteikite kaimynus padaryti sąjungininkais ir bičiuliais. Žinoma, yra rafinuotų žmonių, kurie be priešų gyventi negali. Negalime ir mes kam nors uždrausti šito pasirinkimo. Bet paprastesnis būdas save realizuoti šioje srityje – eiti į politines partijas. Gamtą ir kaimynus palikime ramybėje.